Historie

ONDRÁŠEK Novojičínský sbor ZUŠ prožívá již více než pět desetiletí nevšední příběh veliké muzikantské rodiny, který je lemován houževnatou prací, disciplínou a odříkáním, ale také mimořádným společenstvím dětí a mladých lidí, které spojuje láska k české a moravské písni, společné prožitky na cestách kolem tří kontinentů, hřejivý potlesk publika při koncertech či opojná radost z vítězství na nejrůznějších domácích i mezinárodních soutěžích a festivalech.

Název sboru ONDRÁŠEK zvolil na jaře 1967 jeho zakladatel Václav Ptáček (1930–2011) jako synonymum pro nespoutané a svobodymilovné mládí, inspirované stále živou legendou o valašské zbojníkovi ONDRÁŠOVI. Plných pětadvacet let Ondrášku je spjato právě se jménem jeho zakladatele, které bylo vždy zárukou neúnavné sbormistrovské a skladatelské činnosti. Díky profesoru Ptáčkovi se z Ondrášku stalo vyhledávané koncertní těleso, uznávané a respektované širokou hudební a odbornou veřejností.

V roce 1992 přebírá sbormistrovskou taktovku Josef Zajíček, jeden z prvních členů sboru. S jeho příchodem nastává nová kapitola v životě Ondrášku a k úspěchům na domácí půdě přibývá i řada ocenění na mezinárodních sborových festivalech a soutěžích. Jméno ONDRÁŠEK je stále častěji skloňováno na nejvýznamnějších evropských pódiích, sbor vítězí v Arezzu (1995), Llangollenu (1996), cestuje do Japonska (1998), Jižní Afriky (2000), koncertuje na Uralu (2004) a navštěvuje takřka celou Evropu.

Na domácí půdě spolupracuje s řadou našich předních interpretů a hudebních skladatelů (Otmar Mácha, Petr Eben, Ilja Hurník, Antonín Tučapský). ONDRÁŠEK se stává významným propagátorem sborového zpěvu, organizuje hudební pořady pro děti a mládež, semináře pro mladé sbormistry, od roku 1996 pravidelně hostí celostátní soutěž dětských sborů. Za čtyři desetiletí se Ondrášek stal neodmyslitelnou součástí hudebního života Novojičínska. Jeho celosouborové a novoroční koncerty, na kterých představuje veřejnosti nejlepší domácí i světová sborová tělesa, orchestry a významné interprety, patří ke skutečným kulturním událostem města Nového Jičína.

Ondrášek po celou dobu své existence spolupracuje s rozhlasovými a televizními studii. Pro Českou televizi natočil několik cyklů hudebních pořadů pro mládež a na svém kontě má deset samostatných profilových CD.

Novojičínský sbor Ondrášek je dnes součástí Základní umělecké školy v Novém Jičíně, kde nachází vhodné podmínky pro svou činnost. V současné době Ondrášek pracuje v pěti samostatných odděleních, která žijí svým vlastním koncertním životem: třech přípravných odděleních a dvou koncertních sborech.

Organizační záležitosti (evidence členské základny a styk s rodiči, organizace koncertů a koncertních cest, příprava sborových soustředění, šití a údržba stejnokrojů, propagace a styk s médii) zajišťuje Sdružení přátel sboru Ondrášek z. s. v čele se svou předsedkyní a zároveň prezidentkou sboru paní Svatoslavou Lenartovou.

Za dlouholetou systematickou práci na poli výchovy a kultury se Ondrášku a jeho vedení dostalo mnoha významných ocenění a uznání.