Josef Zajíček (1961)
se pohybuje v hudební sféře už od útlého mládí. Patří mezi odchovance a solisty Ondrášku (1969- 1974). Po studiích na vojenské konzervatoři v Roudnici (1976-1980) působil jako koncertní mistr a sólista u posádkové hudby v Táboře (1980-1988). Současně studoval Ježkovu konzervatoř v Praze (1985-1991).
V roce 1988 nastoupil do ZUŠ Nový Jičín jako vedoucí pěveckého oddělení
a sbormistr přípravných oddělení. V roce 1992 pak přebírá sbormistrovskou taktovku po zakladateli DPS ONDRÁŠEK panu Václavu Ptáčkovi a nastává nová kapitola v životě Ondrášků. Jméno Ondrášek bylo od té doby stále častěji skloňováno na nejvýznamnějších evropských i celosvětových soutěžích, odkud si přiváželo ta nejvyšší ocenění. Za dobu působení pana Zajíčka se sbor zúčastnil přes 70 významných soutěží a festivalů. Nejvyšší ocenění si sbor přivezl z Itálie, Anglie, Španělska, Řecka, Litvy, Lotyšska, Polska, Japonska, USA, Malty, Švýcarska, Belgie, Francie, Číny, Finska, Norska, Slovenska.
Josef Zajíček je stále významným propagátorem sborového zpěvu, organizoval hudební pořady pro děti a mládež. V roce 1996 byl Ondrášek pověřen NIPOS a MK ČR organizací celostátní soutěže dětských pěveckých sborů PORTA MUSICAE. V Novém Jičíně tak proběhlo 13. ročníků této soutěže. Pan Zajíček také zajistil pro sbor úzkou spolupráci s televizními a rozhlasovými studii. Ondrášek se spolupodílel na projektech v rámci MSK, jako např. Svatováclavský festival, Janáčkovy slavnosti. Josef Zajíček vykonává i skladatelskou činnost. Vydal publikaci „Cesta do Tramtárie a jiné popěvky“, kde zhudebnil texty novojičínského básníka a napsal pro Ondrášky cyklus svých písniček, které si oblíbily a zpívají i další sbory v rámci ČR.
Sbor Ondrášek Základní umělecké školy Nový Jičín pod jeho vedením vydal 11 profilových CD.
V uplynulých letech pan Zajíček zaštiťoval činnost pěti oddělení sboru (tři přípravná oddělení,
koncertní sbor a komorní sbor), které v současnosti čítá přes 150 zpěváků ve věku 5 až 30 let. Pod jeho vedením se Ondrášek pravidelně v průběhu roku posluchačům představil na několika desítkách koncertů jak doma, tak v zahraničí. Ondrášek se tak stal neodmyslitelnou součástí hudebního života Novojičínska. Jeho novoroční koncerty, na kterých představuje veřejnosti svá veškerá sborová oddělení a zve vzácné hosty z oblasti sborového zpěvu či další významné interprety, patří ke skutečným kulturním událostem města Nový Jičín. Častý kontakt se špičkovými tělesy, výměnné pobyty dětí u partnerských sborů a pravidelná účast na soutěžích a festivalech působí na umělecký
růst sboru.
V roce 2005 byl Josef Zajíček u zrodu studentského sboru Puellae et Pueri na novojičínském
gymnáziu. V roce 2012 převzal dívčí sbor DATIO na Střední pedagogické škole a Střední
zdravotnické škole svaté Anežky České v Odrách, kde působil do roku 2021. V současnosti je
členem odborné rady NIPOS Artama Praha pro dětský sborový zpěv a působí jako člen odborných porot při různých soutěží v rámci ČR. Vede sbormistrovské kurzy a semináře.
Za svou záslužnou činnost obdržel Josef Zajíček řadu ocenění:
- Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy České republiky v roce 1996
- Cenu Františka Lýska za rok 2004,
- Zlatý odznak UČPS 2007,
- Čestné uznání za dlouholetou činnost v oblasti kulturního života města Nový Jičín v roce
2008 - Zasluhou pana Zajíčka obdržel Ondrášek celostátní ocenění – Sbor roku 2008
V únoru roku 2024 Josef Zajíček ukončil své působení v roli sbormistra u Novojičínského sboru Ondrášek a předal pomyslnou taktovku svým kolegům Michaele Kufové, Michaele Sedoníkové, Markovi Čípovi a Borisi Nyklovi. V současné chvíli již nevykonává sbormistrovskou činnost, avšak je nadále aktivní v roli externího hlasového poradce, porotce ve sborových soutěžích a dále se věnuje i skladatelské činnosti v oblasti sborového zpěvu.