Porta musicae

12. ročník Porta Musicae 2018 se konala ve dnech 16.–18. listopadu 2018.

PORTA MUSICAE 2018 – výsledky

Sobota 17. 11. 2018 byla na celostátní soutěži dětských pěveckých sborů Porta musicae 2018 v Novém Jičíně nabitá zpěvem.

V jednotlivých kategoriích se představily odborné porotě sbory z celé České republiky. V I. kategorii vystoupily sbory Cantando Skuteč, Korálek Most, Music BoDo Olomouc, Osmikvítek Praha, Paleček Praha, Rarášci Náchod, Tulipán Bojkovice a Voices Krnov, ve II. kategorii pak Puellae cantantes Litoměřice a Svítání Praha.

V podvečer na závěrečném galakoncertu v Beskydském divadle se účastníci soutěže dozvěděli verdikt odborné poroty.

Vítězem I. kategorie se stal sbor Paleček Praha (sbormistryně Šárka Mistrová), který obdržel také zvláštní cenu za provedení povinné písně. Vítězem II. kategorie se stal sbor Svítání Praha (sbormistr Vítězslav Hergesel), jehož sbormistr obdržel zvláštní cenu za dirigentský výkon a zvláštní cena byla udělena také Alici Lin za klavírní doprovod.

Absolutním vítězem 12. ročníku celostátní soutěže dětských pěveckých sborů Porta musicae 2018 se stal sbor Paleček Praha pod vedením sbormistryně Šárky Mistrové.

Výsledky 12. ročníku celostátní soutěže dětských pěveckých sborů Porta musicae 2018

I. kategorie

bronzové pásmo
Korálek Most
Tulipán Bojkovice
Voices Krnov

stříbrné pásmo
Music BoDo Olomouc
Cantando Skuteč
Osmikvítek Praha

zlaté pásmo
Rarášci Náchod (+ zvláštní cena za dramaturgii)
Paleček Praha (vítěz kategorie a zvláštní cena za provedení povinné písně)

II. kategorie

zlaté pásmo
Puellae cantantes Litoměřice
Svítání Praha (vítěz kategorie, zvláštní cena Vítězslavu Hergeselovi za dirigentský výkon a zvláštní cena Alici Lin za klavírní doprovod)

PORTA MUSICAE 2018 – zahájení

V pátek 16.11.2018 byl zahájen již 12. ročník celostátní soutěže dětských pěveckých sborů Porta musicae 2018.

Soutěž se koná v Novém Jičíně, kam se sjely pěvecké sbory z celé republiky, aby se v sobotním celodenním klání představily porotě. Soutěž Porta musicae 2018 oficiálně zahájil místostarosta města Nový Jičín pan Ondřej Syrovátka a po úvodním zahajovacím slově se na pódiu Beskydského divadla představil domácí hostitelský sbor Ondrášek spolu s Komorním sborem a holešovský sbor Moravské děti. Závěrem si všechny sbory zazpívaly píseň Proč bychom se netěšili a naši státní hymnu Kde domov můj.

PROPOZICE K 12. ROČNÍKU (2018) NAJDETE ZDE

Povinná část programu:

I. kategorie / mladší sbory:

a) Petr Eben: Bílé a růžové peřiny (verze a cappella z cyklu Deset dětských duet)
b) lidová píseň (česká, moravská, slezská nebo slovenská) a jedna skladba a cappella. Sbor může zazpívat lidovou píseň s libovolným doprovodem nástrojů a jinou skladbu a cappella, nebo rovnou lidovou píseň a cappella.

Do výběru skladby a cappella nelze zahrnout povinnou skladbu Bílé a růžové peřiny. To znamená, že minimálně dvě skladby z celého programu budou provedeny a cappella.

II. kategorie / starší sbory:

a) Jacobus Handl-Gallus: Pueri concinite (Opus musicum I, 58)
b) lidová píseň (česká, moravská, slezská nebo slovenská) a jedna skladba a cappella. Sbor může zazpívat lidovou píseň s libovolným doprovodem nástrojů a jinou skladbu a cappella, nebo rovnou lidovou píseň a cappella.

Do výběru skladby a cappella nelze zahrnout povinnou skladbu Pueri concinite. To znamená, že minimálně dvě skladby z celého programu budou provedeny a cappella.