Česko zpívá koledy

Ve středu 10.12. proběhne celostátní akce „Česko zpívá koledy“. Ondrášek a Kulihrášek bude na novojičínském náměstí také letos a to již od 17.30 hodin, kdy vystoupí v krátkém pásmu a poté od 18.00 hodin budeme společně s lidmi na náměstí zpívat koledy. Těšíme se na Vás již od 17.30 na Masarykově náměstí v Novém Jičíně.

Novojičínský deník (22.11.2014)
Koledy budeme zpívat minimálně na čtyřech místech

Novojičínsko – Desítky města a míst v České republice se postupně přihlašují k oblíbené a již tradiční akci Deníku Česko zpívá koledy, jejímž partnerem je pro letošek také Český rozhlas. Jedinečnost akce Česko zpívá koledy je v tom, že ve stejnou chvíli, vždy druhou středu v prosinci daného roku, přesně v 18 hodin, na těch místech, která se přihlásila, začnou lidé zpívat známé koledy, všude ve stejném pořadí. V jednom okamžiku tak tutéž koledu zpívají tisíce lidí na různých místech České republiky a z informací, které se zpívá dokonce i mimo ni. Zpívání se totiž už zúčastnili lidé na Slovensku či v Německu.

Také letos se mohou připojit ke společnému zpívání i ti, kdo z nějakých důvodů nemohou na místo, kde se bude zpívat. Koledy totiž bude hrát v daném pořadí zmíněný partner akce Český rozhlas Ostrava. Stane se tak ve středu 10. prosince v 18 hodin. V tu chvíli také začne na náměstích a dalších místech i společné zpívání. Loni se ho například v Ostravě v oblasti Dolní Vítkovice zúčastnilo na pět tisíc lidí, kterým ve zpěvu vydatně pomohl Jarek Nohavica. Letos slíbil Ostravanům pomoc Martin Chodůr.

Několik stovek lidí přišlo loni i předloni na Masarykovo náměstí v Novém Jičíně, kde „držel tón“ pěvecký sbor novojičínské ZUŠ Ondrášek a jeho přípravky. Ondrášek se sbormistrem Josefem Zajíčkem pomůže se zpíváním koled v Novém Jičíně i letos, příjemnou atmosféru si ale budou moci nově vychutnat také lidé ve Frenštátě pod Radhoštěm a v Příboře – kde se k našemu zpívání koled připojili.

Ve Frenštátě pod Radhoštěm začne zpívání na náměstí Míru už od 17 hodin, postupně se představí místní školní soubory a soubor tamního gymnázia Garrendo. V 18 hodin začne akce Česko zpívá koledy. Obdobně to bude vypadat i v Příboře na náměstí Sigmunda Freuda. Tam začne program zhruba půl hodiny před šestou a představí se v něm rovněž děti z tamních škol a školek a Školní kapela ZŠ Jičínská.

Před několika dny se k našemu společnému zpívání připojil také Domov Hortenzie ve Frenštátě pod Radhoštěm, jehož obyvatelé a personál domova s námi zpívali již loni. I jim jsme proto nechali udělat baňku.

Středa 10. prosince se blíží. Od 18 hodin si postupně společně zazpíváme známé písně Nesem vám noviny, Narodil se Kristus Pán, Půjdem spolu do Betléma, Den přeslavný jest k nám přišel, Pásli ovce Valaši a Vánoce, Vánoce přicházejí.

Kdo má chuť se do originální akce zapojit, může se přihlásit na www.ceskozpivakoledy.cz nebo přímo v regionálních redakcích Deníku. (red)

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.