Komorní sbor v Číně – základní informace o Číně

ČÍNA – to není jen Velká čínská zeď a levné zboží
Pod pojmem Čína si v současné době představíme Čínskou lidovou republiku. Ta vznikla roku 1949 a vládnoucí stranou je již 63 let Čínská komunistická strana. Největší osobností strany byl a v srdcích samotných Číňanů nejspíš navždy zůstane velký kormidelník Mao ZeDong (Mao CeTung). Z historického hlediska patří k nejkrutějším vládcům, Číňané ho ale neustále oslavují, jeho velký portrét je jednou z hlavních atrakcí v Pekingu u vchodu do Zakázaného města a stal se patronem všech řidičů a taxikářů, což v praxi znamená, že Číňan nevyjede z garáže se svým vozem, aniž by na zrcátku nevisel obrázek Maa.

Do roku 1911 byla Čína císařstvím, kde se vystřídalo hned několik dynastií, nejenom etnicky čínských. Tou poslední byla dynastie Qing (Čching), kterou v posledním roce vládnutí přemohlo rodící se čínské revoluční hnutí v čele s Dr. Sunjatsenem. Jeho následovník Čankajšek byl tváří nacionalistické čínské strany, která držela nad Čínou opratě střídavě od roku 1911 do 1949. Současný režim Číny, jakožto Čínské lidové republiky, se často v médiích označuje jako socialismus s lidskou tváří, nebo také socialistický kapitalismus. Hlavním městem je Beijing (Pej-ťing, česky Peking) a územně se stát dělí na provincie.

Čína leží ve východní Asii při západním pobřeží Tichého oceánu. Je rozlohou jen o něco málo menší než celá Evropa, žije zde přes 1,3 miliardy obyvatel, rozkládá se na všech podnebných pásech, na jižních ostrovech panuje tropické počasí, jih pevniny je subtropický a obyvatelé severní části země musí v zimě odolávat i teplotám mínus 30 stupňů Celsia.

Celý stát se uměle řídí jednotným časem, časový rozdíl od České republiky činí plus 6 hodin. Nejpočetnějším etnikem jsou takzvaní praví Číňané – Hanové (Chan), společně s nimi na území ČLR žije mnoho menšin, například Ujgurové, Tibeťané, Huiové nebo Mongolové. I samotní Hanové přes velikost své země nejsou schopni si ze severu na jih a z východu na západ porozumět. V každém koutu Číny obyvatelé mluví jiným dialektem. Pro dorozumění nejen s cizinci ale i mezi sebou Číňané vytvořili umělý standard, který se nazývá „putonghua“ (pchu-tchung-chua), vyučuje se na školách, používá se v médiích, na úřadech, při hovoru s obyvateli nestejného regionu a s cizinci.

Jací jsou Číňané?
Číňané jsou zaprvé jiní než Evropané. Jsou pyšní na svou zem, na svou vládu, ať už je jakákoli, nejdůležitější je pro ně, aby Čína byla stále tak velká a silná jako bývala v minulosti. Číňanů je neuvěřitelně mnoho. Od toho se vyvíjí spousta věcí.

Číňané jsou velcí obchodníci. Zejména, když vidí, že nejste jejich druh, znamená to pro ně jediné – můžu si přijít na lepší peníze. Smlouvání je důležitá věc, musíte být tvrdí, jako jsou oni sami. Někdy jsou Číňané velmi tvrdí a drsní, neomlouvají se, kopou do vás v přeplněném autobuse, hrnou se přes vás hlava nehlava, prázdnou lahev vám hodí přímo pod nohy. To vše má ale prostý důvod, je jich hodně. Kdyby se nervali o každé místečko, nic by pro ně nezbylo. Pokud vás ale Číňané poznají, pokud pro ně už nejste cizím člověkem, jsou velmi srdeční, nápomocní, ochotní a pohostinní.

Číňané jsou také velmi tradiční, dodržují zvyky svých předků, mají rádi velkou společnost, dlouhé a bohaté hostiny. V restauracích rádi večeří u kulatého stolu, objednají spoustu druhů jídla a jí společně, od každého něco. Trochu jí, trochu pijí, trochu si povídají a takhle to trvá hodiny. Čínské jídlo je mastné, ale plné chuti, kořeněné, obsahuje hodně rozličných omáček. Rýže, vajíčka, různé placky, nudle, hodně zeleniny (nejčastěji okurka), málo masa, sójová omáčka a olej, tohle mají nejraději. Čínská kuchyně se liší od zeměpisné polohy, jídla na jihu jsou nasládlá.

Město Kanton – cíl cesty Komorního sboru
Místo naší destinace ve veliké Číně je hlavní město jižní provincie Guangdong (Kuang-tung) s názvem Guangzhou (Kuang-čou, česky Kanton).

Kanton je centrem obchodní aglomerace při Perlové řece, která vznikla z jednotlivých měst a rozrostla se po 70. letech, kdy čínská vláda začala právě na jihu země podporovat příchod zahraničních investic na čínský trh. V celé aglomeraci žije na 12 miliónů obyvatel. Město těsně sousedí s oblastí Hongkongu a Macaa, což jsou dvě, dnes již čínská, území, která čínská vláda provozuje v režimu – jeden stát, dva systémy. Hongkong i Macao jsou bývalé evropské kolonie, proto se obchod v Kantonu a okolí rozvíjí tak zdárně. Lidé zde mluví tzv. kantonštinou, která se od standardní čínštiny dosti liší, jak výslovností, tak slovní zásobou.

Kanton je město spíše industriální, zaměřené na obchod, s velkým přístavem, i přesto je zde k vidění mnoho historických památek. Například klanový chrám rodiny Chen, Muzeum mauzolea krále Nan-Jüe, buddhistický chrám Six Ban-jen Tree Temple a další.

Co musím vědět před cestou do Číny aneb pár zajímavostí …
Čína není džungle. V Číně žije tolik lidí, jako v žádné jiné zemi na světě a mají auta, počítače, letadla, hotely, teplou vodu, televize, obchodní centra, vše mnohdy lepší a vyspělejší než v ČR.

Čína není Evropa. Číňané mají jiné zvyky, žije se tady odlišných způsobem, ne vše tady funguje tak, jak by byl Evropan zvyklý. Jeden příklad rozdílu za všechny – automatická pračka se plní z vrchu, buben se točí pouze zleva doprava, pohyb nahoru a dolů tady nemají, takže gravitace nefunguje, výsledkem jsou křivé švy, otrhané krajky a knoflíky, vše je prostě tak nějak do strany. Navíc pračka neumí ohřát vodu, tudíž pere jen ve studené.

Čínská měna yuan ( jüan). Yuan (hovorově také „kuai“ – kchuai) není volně směnitelná měna, proto si nejdříve musíte vyměnit Euro nebo Americký Dolar a posléze tyto peníze vyměnit za Yuan. Při přepočtu by se dalo říct, že 1 yuan = 3 kč. Nejjednodušší způsob jak se dostat k čínské měně je výběr z bankomatu, naprostá většina čínských bankomatů (označení ATM) přijímají zahraniční kreditní karty.

Čínská gastronomie je bohatá, můžete tady sníst snad opravdu všechno, kromě relativně kvalitního jídla z restaurace, je běžné jíst jídlo z ulice. Je levnější, ale taky méně zdravější, více špinavější, ale někdy taky chutnější. Každopádně jakékoli jídlo může nejenom cizince nejednou pořádně popohnat, proto je vždy třeba mít po ruce toaletní papír. Neb veřejných záchodků je zde sice dostatek, ale nikdy neposkytují toaletní papír. Většinou se tady jedná o záchody turecké. K tomuto upozornění patří i další – čínská voda z kohoutku se nepije. Číňané pijí vodu převařenou, nejlepší ale ovšem kupovat vodu balenou, je to větší jistota. A navíc i převařená kohoutková voda chutná …. divně.

Věci, které v Číně nekoupíte. Chleba, sýr, dobrou čokoládu, dobrou kávu, šunku, dobré mléko, víno, dobrou kosmetiku, boty větších velikostí.

Věci, které v Číně koupíte levně. Všechno kromě alkoholu a západních potravin.

Pár základních frází aneb jak se řekne …
Ni hao! (Ni chao!) Ahoj.
Xiexie (sie-sie) Děkuji.
Wo shi jiekeren (wo š´ ťie-kche-žen) Jsem Čech, Češka.
Wo yao zhei ge (wo jao čej ge) Chci tohle. – je jedno co, prostě ukážete a domluvíte se.
Ganbei! (kan-pej!) Na zdraví!

Zpracovala: Klára Schwarzová

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.