Komorní sbor soutěžil v řecké Kalamatě na mezinárodním festivalu

neděle 18.10.2015 (Kalamata) – 08.00

Hezké nedělní ráno všem doma,

Sobota byla bohatá na zážitky. Mnozí z nás se je vydali hledat na vlastní pěst, protože nebyl k dispozici vlastní autobus. Někdo podnikl pěší túru do kopců nad městem, náročnější si půjčili větší auto a vyjeli za památkami, někteří trávili den na pláži a někteří využili volna ke studiu v příjemném prostředí našeho hotelu.

Co už jsme absolvovali společně bylo závěrečné vyhodnocení soutěže ve sportovní hale v Kalamatě. Ačkoliv si pořadatelé dali velkou práci a námahu s organizací tohoto večera, atmosféra ve velké nafukovací hale spíše evokovala zápas v basketbalu a pro citlivější povahy to muselo být frustrující. Bez jakéhokoli úmyslu kritizovat, jen konstatuji, že takřka tříhodinový ceremoniál byl i pro otrlé harcovníky silnou kávou. Podstatné ale je, že z Kalamaty si vezeme:

1. Vítězství v kategorii SMÍŠENÍ SBORY v celkovém součtu bodů oceněné jako STŘÍBRNÉ PÁSMO

2. Vítězství v kategorii ŽENSKÉ SBORY v celkovém součtu bodů oceněné jako ZLATÉ PÁSMO

3. ZLATÉ PÁSMO v kategorii FOLKLÓR (bodově naše nejúspěšnější vystoupení, kdy nás o prsa předběhly dva sbory z Bosny a Řecka z 13 účastníků této nejpočetnější kategorie).

DSCF8480

DSCF8486

DSCF8489

Takže veliká radost a hrdost, že i ve složitých podmínkách naší činnosti dokážeme držet krok s nejlepšími. A jedním dechem i velké poděkování všem Komorákům, že se dokázali úžasně semknout a zabojovat. Všem doma také díky za milé SMSky, kterými nás povzbuzujete. Díky ….

Neděle je dnem loučení s Kalamatou, odtud se přesouváme do Atén. Pěkný nedělní den.

J.Z.

sobota 17.10.2015 (Kalamata) – 09.00

Pátek jsme si dokonale užili, po hektických dnech konečně bez shonu a stresu.

Jen ranní obloha a předpověď počasí nevěstili nic dobrého. Většina našeho sboru se po snídani vydala na obhlídku nejbližšího okolí. Opět se ukázalo, že nás suchozemce magicky přitahuje moře, takže kolemjdoucí na místní pláži museli nabýt dojmu, že zde pokračuje turistická sezóna v plném proudu. Okolo poledne byl prakticky celý sbor v moři a „nahoře“ moudře usoudili, že původně avizované deštivé počasí odloží na jindy. Po poledni se zpoza mraků vyhouplo sluníčko a po zbytek dne nás přívětivě laskalo.

Večerní Koncert přátelství se skutečně nesl v přátelské atmosféře a my jsme mohli ocenit krásu řeckého folklóru, i trochu nehybný rozměr byzantského chorálu. Naše valašské písničky určitě rozehřály posluchače a vše bylo korunováno nesmírně kultivovaným projevem velkého sboru z čínské Šanghaje. Příjemným překvapením pro nás všechny je nebývale veliký zájem o veškeré festivalové dění. Před každým koncertem či soutěžním vystoupením stojí fronty posluchačů a trpělivě čekají až jim pořadatelé umožní vstup do sálu. Během tří dnů i my zde máme „fan club“, který nám projevuje své sympatie takřka na každém kroku. Takže pocity navýsost pozitivní a snad to vydrží až do konce. Všichni jsme v pořádku, jen hlasivky nám dávají najevo, jak náročný program jsme si připravili. Všechny vás zdravíme a přejeme pěkný víkend.

čtvrtek 15.10.2015 (Kalamata) – 09.00

Do řecké Kalamaty se vydal Komorní sbor po dvouměsíční tvrdé přípravě na mezinárodní festival. Ve středu nad ránem jsme dorazili do dějiště festivalu trochu znaveni dlouhou cestou a po dospání spánkového deficitu jsme se vydali na oficiální průvod všech sborů městem. Nad očekávání to bylo příjemné seznámení s centrem 70tisícové metropole, s ulicemi lemovanými zástupy aplaudujících lidiček, kteří oceňovali pestrost a krásu krojovaných sborů.

Čtvrteční den se celý nesl v soutěžním shonu, dopoledne jsme absolvovali tři akustické zkoušky a po obědě se už jelo vše naostro. V kategorii folklór jsme zazpívali velice kvalitně a s velou dávkou sebevědomí. Kategorie smíšené sbory se vydařila snad ještě lépe, ale tady byla konkurence velkých sborů, takže jsme zvědavi, jak to ovlivní porotu. Okolo jednadvacáté hodiny jsme dobojovali poslední kategorii – ženské sbory – a to už toho měly naše holky „plné kecky“.

V pátek plánujeme okouknout nejbližší okolí a odpoledne nás čeká Friendship Concert (koncert přátelství) v krásném koncertním sále místní Dance Hall.

Bude-li možnost, zkusíme se zítra ozvat s novinkami.

Všichni jsme v pořádku a v dobré náladě po úspěšném dni. Všechny vás doma zdravíme ze slunečné Kalamaty.

J.Z.

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.