Ondrášek se umístil na předních místech v TOP 1000 sborech světa podle INTERKULTUR

Společnost INTERKULTUR sestavila na počátku tohoto roku žebříček TOP 1000 sborů světa na základě výsledků světových sborových soutěží pořádaných právě touto společností. V první stovce sborů se objevily tři české sbory (Ondrášek, Abbellimento a Iuventus, gaude!). Nejlepší umístění z českých sborů získal ONDRÁŠEK, který obsadil v celosvětové konkurenci celkové 35. místo. V kategorii ženských sborů se dokonce umístil Ondrášek v TOP desítce světových sborů na 5. místě. V kategorii Folklór jen o tři příčky níže na 8. místě.

Požádal jsem proto sbormistra Josefa Zajíčka o krátký rozhovor.

Pane sbormistře, společnost INTERKULTUR vydala v březnu žebříček světových sborů INTERKULTUR TOP 1000 SBORŮ a Ondrášek se umístil ve světové konkurenci na celkovém 35. místě. Co to pro Vás osobně a pro sbor znamená?

Společnost Interkultur je v současnosti jednou z nejlépe fungujících organizací, která se zabývá organizováním sborových soutěží a má zastoupení takřka po celém světě (120 zemí). V minulosti jsme s touto společností absolvovali sborové soutěže na Maltě v La Valleta a loni na podzim v Číně v Guangzhou. Na obou festivalech jsme se umístili v nejvyšších patrech a je tedy logické, že i v Top žebříčku figurujeme na předních místech. Pocit je to příjemný, dostat se do vybrané společnosti nejlepších sborů, ale věřte, že není naší primární ambicí „honit“ body. Skutečnou metou, kterou si klademe před sebe je dělat poctivou muziku a mít z ní radost a tuto radost šířit okolo sebe.

V kategorii ženských sborů se dokonce umístil Ondrášek v TOP desítce světových sborů na 5. místě. V kategorii Folklór jen o tři příčky níže na 8. místě ….

Do jisté míry je to zásluha Komorního sboru, ale bez mravenčí práce a mnohaleté tvrdé sborové průpravy v „přípravkách“ by to nebylo možné, protože v Koncertním a Komorním sboru se
právě zúročují všechna ta léta pěvecké a muzikantské řehole.

Mohl byste nám přiblížit festivaly pořádané společností INTERKULTUR?

Interkultur pořádá sborové soutěže téměř dvacet let. Začínali s organizací festivalů nejdříve doma v Německu a postupně rozšiřovali své „know-how“ po Evropě a dnes mají své zastoupení po celém světě. Prezidentem společnosti je pan Gunter Tisch, se kterým jsem se prvně setkal v roce 1995 v Litomyšli. Je to famózní manažer, který naprosto rozumí své práci a chápe potřeby a motivy sborů, které přijíždějí soutěžit. Festivaly Interkultur se vyznačují perfektní organizací a jejich vlajkovou lodí je tzv. „sborová olympiáda“, což je z organizačního hlediska něco neskutečného a komplikovaného, nicméně pořadatelé to umí zvládat a vše se odehrává v příjemné a přátelské atmosféře.

Jaké plány má Ondrášek v tomto roce?

S nástupem jara se rozjíždí kolotoč soutěží, festivalů, koncertů a zájezdů. Na počátku května chystáme koncerty pro školy s našimi přípravnými odděleními (Rarášek a Kulihrášek) a několik
májových koncertů v Novém Jičíně a okolí (Odry, Spálov, Baška). Z domácích festivalů jsme letos vybrali soutěže v Orlové, Vsetíně, sborové setkání v Náchodě, Rychnově nad Kněžnou a koncert na Velehradě. V červnu proběhne závěrečné soustředění a postupové zkoušky do koncertního sboru v chorvatském Zaostrogu a před letními prázdninami pocestuje Ondrášek po Evropě na své koncertní cestě (Francie, Portugalsko, Itálie).

Závěrem bych chtěl upozornit na talentové zkoušky do přípravných oddělení Novojičínského sboru ZUŠ Ondrášek, které se konají v těchto termínech: 1. termín: 21. květen 2013 a 2. termín: 30. květen 2013 vždy od 14.00 do 17.00 hodin. Podrobnosti najdete zde.

Díky za rozhovor a gratuluji.

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.