FOTO: Ondrášek v Jižních Čechách

O druhém květnovém víkendu (7.–10. května 2015) se Ondrášci vydali na čtyřdenní koncertní turné po Jižních Čechách. Zájezdu předcházelo dramatické a hromadné odhlašování nejzkušenějších členů z nejrůznějších důvodů, takže šanci dostalo 11 nováčků, kteří si prošli skutečným koncertním „křtem“.

První kroky Ondrášků směřovaly do mariánského poutního místa Klokoty (u Tábora), kde v pravé poledne proběhla akustická zkouška. Poté sbor pokračoval do Českých Budějovic, kde se schylovalo k prvnímu hromadnému setkání účastníků festivalu „VLTAVSKÉ CANTARE“. Všech 300 zpěváků se namačkalo do nevelkých prostor Jeremiášovy koncertní síně (současné sídlo Jihočeské filharmonie), aby zde dvě hodiny pracovalo na díle Karla Jenkinse MASS FOR PEACE. Po zkoušce Ondrášci znovu usedli do autobusu a vrátili se do Klokot, kde už čekala posluchači naplněná mariánská svatyně na slavnostní koncert u příležitosti 70 let od ukončení 2. světové války. Jako důkaz, že se koncert vydařil, přikládáme dopis jednoho z diváků, který jsme po koncertě obdrželi. (viz níže)

Přesun do dějiště festivalu VLTAVSKÉ CANTARE do Českého Krumlova, proběhl hladce a v dobré náladě. Páteční dopoledne se neslo ve sváteční náladě, zaplněné českokrumlovské náměstí slavilo výročí osvobození za přítomnosti amerického velvyslance v ČR, hlavního velitele amerických ozbrojených sil v Evropě a mnoha válečných veteránů. Celou slavnost zpěvem doprovázely festivalové sbory (Ondrášek, Kvítek, Motýli, Medvíďata a další) a dlužno podotknout, že takřka dvouhodinová slavnost měla nesmírně důstojný a radostný průběh. Odpoledne se všechny sbory přesunuly do Zámecké jízdárny. Zde proběhla generální zkouška s orchestrem a vše se pomalu schylovalo k prvnímu festivalovému koncertu, který byl beznadějně vyprodaný a všech 600 míst k sezení bylo obsazeno. Nejprve si posluchači vyslechli jednotlivá sborová tělesa samostatně a Ondrášek udělal nesmírně krásnou tečku před přestávkou. Ve druhé půli koncertu všechny sbory spojily své síly aby zazněla česká premiéra díla Karla Jenkinse MASS FOR PEACE pod taktovkou „šéfdirigenta“ Talicha. Těžko popisovat dojmy nás účastníků, ale snad se nenašel nikdo, kdo by touto 45minutovou kompozicí nebyl silně zasažen. Ovace nebraly konce…

Sobotní obloha se trochu zamračila podobně jako se naše hlasivky po pátečním maratonu lehce zastřely. Proto celé dopoledne jsme si naordinovali hlasový klid a věnovali jsme se památkám v Rožmberku, Vyšším Brodě a u maríny na Lipně jsme změřili teplotu vody (nic moc). Odpoledne jsme se asi hodinku snažili nalézt „ztracené“ hlasy, ale i to se nakonec podařilo. Odpolední koncert v Českých Budějovicích se nesl v duchu české lidové hudby a zcela zaplněná Jeremiášova síň nešetřila potleskem. Večer Ondrášci, tentokrát na jevišti českokrumlovského městského divadla, gratulovali Medvíďatům k jejich 20. narozeninám a oslava to byla nadmíru vydařená.

Vlastně celé naše putování Jižními Čechami bylo nadmíru vydařené a snad i těch pár sobotních kapek bylo spíš pro štěstí ….

E-mail od pana Matouška
———————–
Vážený pane sbormistře,

už dlouho mne nic tak bezvýhradně nenadchlo, jako včerejší koncert Ondráška v klokotském kostele. Nejen samotná vokální stránka, skoro absolutní intonace, procítěnost a dynamická výstavba skladeb, smysl pro detail, perfektní aranže šité myslím „na tělo“. Ale také mě neušlo mimořádně celkově vysoce kultivované a skromné vystupování a chování, což jsem vždy pokládal za základ jakéhokoliv úspěchu. V dnešní primitivní a bezduché době není Vaše práce jen zpíváním, ale poselstvím pro lidi…Ze srdce přeji Vám i znamenitému Ondráškovi mnoho úspěchů a ať vám to dlouho vydrží.

Moc pozdravů z Tábora a přání všeho nejlepšího, Váš Václav Matoušek, bývalý kapelník PH Tábor.:-)

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.