PORTA MUSICAE 2012 – ohlédnutí

Přinášíme ohlédnutí za 9. ročníkem Celostátní soutěže dětských pěveckých sborů PORTA MUSICAE NOVÝ JIČÍN 2012.

Ve dnech 2. do 4. listopadu 2012 se v Novém Jičíně uskutečnil již IX. ročník celostátní soutěže dětských pěveckých sborů Porta Musicae 2012. Soutěž pořádá z pověření Ministerstva kultury NIPOS-ARTAMA a Sdružení rodičů a přátel dětského pěveckého sboru Ondrášek z Nového Jičína.

Soutěž Porta Musicae se pravidelně jako bienále koná v Beskydském divadle v Novém Jičíně a řádí se mezi nejnáročnější soutěže dětských pěveckých sborů u nás. Vysoká úroveň přihlášených sborů je dána podmínkami a pravidly soutěže. Soutěž je rozdělena do dvou věkových kategorií. V první kategorii „mladších sborů“, tj. sborů, jejichž členové byli narozeni po 2. 11. 1996, soutěžilo celkem 8 sborů. V druhé kategorii „starších sborů“, tj. sborů, jejichž členové byli narozeni po 2. 11. 1992, soutěžilo celkem 7 sborů. Celkově se soutěže zúčastnilo 19 sborů, z toho 15 soutěžících, tj. před 620 zpěváků. Tři sbory vystupovaly na zahajovacím a slavnostním koncertě, jeden sbor – chlapecký sbor Tamboři, vystoupil mimo soutěž, nesplňoval podmínku minimálního počtu členů.

V rámci festivalu Porta Musicae 2012 se uskutečnilo již 46. setkání Klubu sbormistrů, jehož účastníci se na něj sjeli z celé republiky.

Na pátečním zahajovacím večeru byli účastníci seznámeni s pravidly soutěže i s mezinárodní porotou. Po té večer vyvrcholil koncertem novojičínského dětského sboru Ondrášek, jeho Komorního sboru a Šumperského dětského sboru Motýli. Vystoupení těchto sborů bylo velmi vřele přijato posluchači z řad soutěžících sborů, seminaristů i veřejností. Soutěž Porta Musicae 2012 zahájil starosta města Nového Jičína PhDr. Jaroslav Dvořák. Na závěr koncertu zazněla společná skladba Pod našima vršíčkama, v úpravě Václava Ptáčka.

Moderování celé soutěže se ujal Mgr. Radek Vincour, ředitel Městského kulturního zařízení v Uničově.

Sobotní den byl ve znamení soutěžních vystoupení, dopoledne se utkaly sbory mladší kategorie, odpoledne pak sbory starší kategorie. Sbory měly během dne možnost navštívit expozici novojičínského zámku. Seminaristé Klubu sbormistrů se účastnili rozborové dílny povinných skladeb a díla Ilji Hurníka pod vedením PhDr. Bohuslava Vítka a Josefa Zajíčka. Zároveň po celý den pozorovali soutěžní vystoupení, která také jako „stínová porota“ zařadili do hodnocených pásem. V podvečer se také zúčastnili rozborového semináře s porotou.

Sobotní večer pak přinesl očekávané výsledky soutěže, porota rozdělila v první kategorii sbory do tří pásem, ve druhé pouze do dvou a udělila několik zvláštních cen. Na závěrečném večeru vystoupily vedle Komorního sboru Ondrášek i všechny sbory umístěné ve zlatém pásmu. Po zakončení slavnostního večera čekala na děti společenská zábava v klubu Focus, pro sbormistry a porotu pak posezení nad rozborem soutěžních vystoupení v přilehlé místnosti.

Nedělní dopoledne vyšel od ZŠ Tyršova průvod sborů i hostů a klubu sbormistrů za zpěvu lidových písní na náměstí, kde se všichni účastníci rozloučili společným zpěvem a tím zakončili IX. celostátní soutěž dětských pěveckých sborů Porta Musicae 2012.

Propozice na rok 2012 byly schváleny odbornou radou NIPOS-ARTAMA pro dětský sborový zpěv v říjnu 2011. Pro obě kategorie byly vybrány povinné skladby. Pro I. kategorii jednu skladbu Ilji Hurníka z cyklu Slezské písničky, pro II. kategorii jednu z Variací na myší téma stejného autora. Soutěž hodnotila pětičlenná mezinárodní porota ve složení:

Tajemník poroty:

  • Jaroslava Macková – muzikoložka, členka odborné rady NIPOS-ARTAMA pro dětský sborový zpěv

Členové odborné poroty:

  • Ivana Kleinová, sbormistryně opavského dětského sboru Domino, členka odborné rady pro dětský sborový zpěv NIPOS-ARTAMA
  • Silvie Pálková, sbormistryně libereckého dětského sboru Severáček, členka odborné rady pro dětský sborový zpěv NIPOS-ARTAMA
  • Štefan Sedlický – (SR), sbormistr a pedagog na PedF a FHV Univerzity Matěje Bely v Banské Bystrici
  • Josef Surovík, sbormistr zlínského sboru Cantica laetitia, umělecký vedoucí Dětské opery Zlín, člen odborných rad pro dětský a středoškolský sborový zpěv NIPOS-ARTAMA
  • Marek Valášek, sbormistr, dirigent a vyučující na PedF Univerzity Karlovy v Praze a Pražské konzervatoři, člen odborné rady pro středoškolský sborový zpěv NIPOS-ARTAMA

Účinkující sbory:

Canto , kategorie II
ZUŠ Náchod, sbormistr Zbyněk Mokrejš
Stříbrné pásmo a cena Sáře Schumové za provedení houslového partu ve skladbě Z.Lukáše

Carmina Clara, kategorie I
ZŠ JUDr. Josefa Mareše, Znojmo, sbormistryně Ludmila Piknerová
Bronzové pásmo

Fere angeli, kategorie I
ZUŠ Strakonice, sbormistryně Marcela Miková
Stříbrné pásmo, cena Ilji Hurníka za provedení povinné skladby

Kopretina, kategorie I
ZŠ K. Dvořáčka, Orlová-Lutyně, sbormistryně Petra Rašíková
Stříbrné pásmo

Ko-ko, kategorie II
Gymnázium Ostrava-Zábřeh, sbormistři Zdeněk Ševčík a Lenka Velikovská
Zlaté pásmo

Kulihrášek, kategorie I
ZUŠ Nový Jičín, sbormistr Josef Zajíček
Zlaté pásmo a cena za příkladnou práci s dětským sborem

Kvítek, kategorie I
ZUŠ Dačice, sbormistři Anežka a Vítězslav Hergeselovi
Stříbrné pásmo

Lilium, kategorie I
ZUŠ B, Smetany Litomyšl, sbormistryně Lucie Kratochvílová
Stříbrné pásmo

Mibidizo, kategorie I
ZUŠ Alfréda Radoka Valašské Meziříčí, sbormistryně Eva Ježíková
Zlaté pásmo, vítěz kategorie

Mládí, kategorie II
ZUŠ Jablonec nad Jizerou, sbormistryně Květa Kavánová
Zlaté pásmo, cena Ilji Hurníka za provedení povinné skladby

Moravské děti, kategorie II
Holešov, sbormistryně Lenka Polášková
Zlaté pásmo, vítěz kategorie

Paleček, kategorie II
ZUŠ B. Smetany Nové Město nad Metují, sbormistryně Magdalena Kožnarová
Stříbrné pásmo

Permoník, přípravný sbor, kategorie I
ZUŠ B. Smetany Karviná-Mizerov, sbormistryně Daniela Zuková
Stříbrné pásmo

Resonance, kategorie II
ZUŠ Třebíč, sbormistryně Helena Valová
Stříbrné pásmo

Svitavský dětský sbor, kategorie II
ZUŠ Svitavy, sbormistryně Dana Pražáková
Stříbrné pásmo a cena za hlasovou kulturu sboru

Text: Miloslava Vítková

Příspěvek byl publikován v rubrice 9. ročník Porta musicae, Aktuality. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.